niedziela, 20 maja 2018

Europejska Noc Muzeów 2018 - Centrum Hewelianum

Europejska Noc Muzeów w Centrum Hewelianum za nami! Niesamowite chwile z fantastyczną widownią w niepowtarzalnym historycznym miejscu. Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk zabrało widzów w podróż do osiemnastowiecznego Gdańska. Każdy blok programowy otwierał pokaz musztry gdańskich żołnierzy. 


Prezentacja mundurów cieszyła się Waszym zainteresowaniem a wielu samemu mogło spróbować jak ciężki był los rekruta. Pod okiem podoficerów rekruci ćwiczyli podstawy szkoły żołnierza. Po salwie z broni czarnoprochowej gdański oficer zabierał widzów do szpitala polowego, gdzie stawali się świadkami scen mrożących krew w żyłach. Usuwanie kuli bez znieczulenia, amputacja, zaś najodważniejsi sami siadali na krześle i z ufnością poddawali się trepanacji. Śpieszymy z informacja, że wszyscy pacjenci przeżyli. 


Następnie przychodził czas na lżejszy temat. Nasze Panie opowiadały o tajnikach kuchni szeregowych żołnierzy oraz oficerów. Dlaczego sól była tak ważna dla wojska, ile ważył wojskowy chleb i czy mięso da się odratować przy pomocy pokrzywy? Poznać było można środki ratujące żołnierzy w razie problemów żołądkowych. 


Blok kończyli kaprzy Augusta Mocnego opowiadający o życiu na dawnych żaglowcach, uzbrojeniu morskich rozbójników i potencjalnych łupach jakie mogli zdobyć podczas swoich wypraw.


Bardzo dziękujemy Centrum Hewelianum za okazane zaufanie i świetną współpracę przy tym wydarzeniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz