poniedziałek, 28 listopada 2016

389 rocznica bitwy pod Oliwą

28 listopada 1627 - stoczona została bitwa pod Oliwą.

"Do bitwy doszło, gdy patrolująca Zatokę Gdańską szwedzka eskadra płynąca od Helu w kierunku Redłowa, dostrzegła na redzie Gdańska polskie okręty. Szwedzi płynęli w dwóch grupach – w pierwszej grupie okręt admiralski "Tigern" i okręt wiceadmiralski Pelikanen (dowódca wiceadmirał Fritz), a w drugiej grupie pozostałe okręty z Solenem na czele.
Już po faktycznym zakończeniu bitwy, od zabłąkanej kuli wystrzelonej prawdopodobnie z wycofujących się szwedzkich okrętów zginął polski admirał Arend Dickmann – zwany współcześnie polskim Nelsonem, natomiast szwedzki wiceadmirał Nils Stiernsköld zmarł wkrótce na skutek odniesionych ran. Obu admirałów pochowano z najwyższymi honorami w gdańskiej bazylice Mariackiej."

 

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przygotowali w sobotę, 26 listopada 2016 r. do Spichlerzy na Ołowiance specjalny program edukacyjny.
 

28 listopada 1627 roku polska flota stoczyła na Zatoce Gdańskiej bitwę z blokującą port flotyllą szwedzką. Starcie przeszło do historii jako Bitwa pod Oliwą. 389 rocznica tej morskiej potyczki to dobra okazja, aby przypomnieć, jak wyglądało życie w Gdańsku w XVII wieku.


- Oddajemy Spichlerze w dobre ręce: rekonstruktorów z Garnizon Gdańsk – mówiła Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji NMM. – Ich pokazy są bardzo ciekawe i świetnie przygotowane, a historyczne otoczenie naszych Spichlerzy to dobre tło dla takich wydarzeń!


Podczas sobotniego pokazu animatorzy z Garnizonu Gdańsk zademonstrowali zastosowanie broni białej i artylerii, dali pokaz musztry oraz opowiedzieli o pracy chirurga pokładowego. Na stanowiskach poświęconych życiu codziennemu można było przymierzyć stroje z epoki oraz sprawdzić, jak wyglądał ówczesny zakład krawiecki. 


Przy nabrzeżu o godzinie 10:15 oraz o godzinie 14:00 odbył się pokaz broni palnej, uwieńczony wystrzałem z muszkietu czarnoprochowego lontowego. 


Pokazy rekonstrukcyjne odbywały się w Spichlerzach na Ołowiance co godzinę. Każdy blok programowy trwał ok. 45 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz